MICROSOFT DYNAMICS 365 BUSINESS CENTRAL
Indkøb, Salg og Lager – Grundkursus
På dette kursus lærer I, hvordan I håndterer de daglige arbejdsopgaver inden for indkøb, salg og lager. Mere specifikt, så går vi på dette kursus i dybden med, hvordan man opretter stamdata samt hvordan arbejder med denne data lige fra tilbud, til ordrebehandling og fakturering.
I lærer således mere dybdegående om sammenhængen i applikationen. Forudsætningen for at kunne deltage på kurset er derfor kendskab til Business Central (Dynamics NAV), svarende til Business Central introduktionskurset.
I får ligeledes hands-on erfaring med funktionerne og bliver klædt bedre på til at arbejde mere struktureret og effektivt i systemet.
Her er hvad du lærer:
Indkøb
I lærer, hvordan I opretter en købsordre, hvordan I modtager jeres varer samt hvordan I betaler jeres leverandør.
I får ligeledes hands-on erfaring med at oprette en kreditor samt hvordan man opretter rabatter og specialpriser.
Salg
I lærer i dette modul, hvordan I opretter en salgsordre samt hvordan I leverer og fakturerer jeres kunde.
I får ligeledes hands-on erfaring med at oprette en debitor samt hvordan I kan sætte prisforholdet op, mellem en debitor og en vare.
Lager
Vi demonstrerer de gængse kladder som man laver i dagligdagen således at I får en forståelse for, hvordan lageret påvirkes i systemet.
I får i dette modul bl.a. hands-on erfaring med, hvordan man opretter en vare samt hvilke oplysninger, der er de vigtigste og mere til.
Kurset er for dig, der:
- arbejder i kundeservice
- arbejder som indkøber, eller har med salgsordrer at gøre
- har en udadvendt rolle, og som skal håndtere ordrer, f.eks. ift. til en leverandør
Agenda for indkøb, salg og lager-kursus
Klokken | Emne |
---|---|
9.00 | Velkommen |
9.30 | BC basisarkitektur og principper |
10.00 | Lager –
Stamdata Oprettelse af varer, herunder: – Enhedskoder – Standardtekster – Udvidede varetekster – Varereference |
11.00 | Indkøb Oprettelse af kreditorer, herunder priser og rabatter Købsrekvisitioner Købsordrer – oprettelse, modtagelse og fakturering |
12.00 | Frokost |
12.30 | Køb – fortsat |
13.30 | Salg Oprettelse af debitorer, herunder priser og rabatter Salgstilbud Salgsordrer – oprettelse, modtagelse og fakturering Salgsreturordrer Kopiering af dokumenter |
15.00 | Lager – processer – Kladder |
15.30 | Opsamling og evaluering |
16.00 | Tak for i dag |
Sådan lærer du mest muligt
Vi har en holdning til, hvordan du lærer mest muligt på vores kursus.
Vi afholder kurser efter en bestemt metode, der sikrer at du kan omsætte din lærdom til praksis, når du vender tilbage til hverdagen på kontoret.
Øvelser
Du får lov til at prøve alt direkte i løsningen i løbet af kurset.
Instruktioner
Alt, du har lært, får du med hjem som overskuelige instruktioner på én side hver.